Globalni trendovi u oblasti e-trgovine, koji govore o tome da će do 2029. godine broj korisnika ovih usluga u svijetu iznositi 3,6 milijardi, uticaće i na crnogorsku ekonomiju, ocijenjeno je na otvaranju akademije „NextGen E-Commerce: Osnove e-trgovine i AI za digitalne preduzetnike“, koju organizuje NVO Asocijacija za elektronsku trgovinu Crne Gore u partnerstvu sa Ekonomskim fakultetom Univerziteta Crne Gore, uz podršku Fonda za inovacije.
„U 2024. godini, globalno tržište e-trgovine očekuje promet od preko pet milijardi USD. A ovo je samo početak. Tokom narednih pet godina, očekuje se rast godišnjim tempom od približno 10%.
Kina trenutno prednjači, sa petinom ukupnog globalnog prometa. Kako industrija raste, raste i broj kupaca. Ovi trendovi će nesumljivo uticati i na crnogorsku ekonomiju. Ne samo u domenu porasta broja potrošača već prevenstveno broja e-commerce preduzetnika”, kazao je predsjednik Asocijacije Ivan Bošković.
Zato ove brojke, istakao je on, znače i ogromne prilike koje čekaju one koji su spremni da inoviraju i prilagode se.
„Razumijevanjem ovih trendova i faktora koji utiču na dinamiku elektronske trgovine, bićete u boljoj poziciji da uspijete u ovom domenu i doprinesete jačanju crnogorske ekonomije”, kazao je Bošković i dodao da je namjera da trgovina iz Crne Gore dobije primat u odnosu na e-trgovinu iz inostranstva.
On je podsjetio da je u proteklih nekoliko decenija digitalizacija fundamentalno preoblikovala način na koji kupujemo, komuniciramo se i povezujemo širom svijeta: „E-trgovina nije samo prolazni trend; to je sveoubhvatna promjena u načinu poslovanja”.
Preko 40 polaznika ovog inovativnog i besplatnog programa dobiće, od renomiranih predavača iz Crne Gore i regiona, znanja i vještine koje će im pomoći da pokrenu novo ili unaprijede postojeće poslovanje u digitalnom okruženju.
„Učenje o osnovama e-trgovine, razumijevanje ponašanja potrošača na mreži i savladavanje digitalnih alata osnažiće vas da se prilagodite promjenama na tržištu. Štaviše, otvara vam brojne prilike da kreirate i proširite sopstvene digitalne poslovne inicijative, omogućavajući vam da doprete do potencijalnih klijenata na tržištima van granica naše zemlje”, kazao je Bošković.
Kroz e-trgovinu, kako je istakao, brže i lakše prelazimo granice i ograničenja, a uvjeren je da će ovaj kurs polaznicima biti odskočna daska za sve to.
Dr Sunčica Vuković sa Ekonomskog fakulteta UCG iskazala je zadovoljstvo organizacijom akademije i zahvalila učesnicima na interesovanju i prijavi.
„Ekonomski fakultet se trudi da što više, uz formalne i prepoznate programe, uključi i druge programe edukacije koji polaznicima mogu da obezbijede praktična znanja i vještine za nastup na tržištu rada. Elektronska trgovina predstavlja jedan od velikih potencijala za razvoj preduzetništva u Crnoj Gori, pa me posebno raduje što ste to prepoznali i odlučili da istražite mogućnosti digitalnog poslovanja”, kazala je Vuković.
Bošković je rekao da će se tokom kursa istraživati osnovni i napredni aspekti e-trgovine. Program je osmišljen da pruži sveobuhvatan uvid, od postavljanja vlastite online prodavnice do savladavanja strategija digitalnog marketinga, razumijevanja korisničkog iskustva, pa čak i učenja o najnovijim dostignućima kao što je vještačka inteligencija i njene primjene u e-trgovini.
Tokom programa, polaznici će steći praktično iskustvo sa industrijskim alatima i platformama. Učestvovaće u analizama realnih slučajeva, što će im omogućiti da povežu teorijske koncepte sa praktičnim primjenama. „Pored toga, ovaj kurs nije samo o učenju; već i o izgradnji zajednice. Imaćete priliku da se povežete sa kolegama učesnicima, stručnjacima i mentorima. Ohrabrujemo vas da se aktivno uključite, jer veze koje ovdje uspostavite mogu biti osnova budućih saradnji i partnerstava”, poručio je Bošković polaznicima.